Sıkça Sorulan Sorular
 • Mezar inşaat yapımı için, Ruhsat çıkartmak zorunda mıyım ?
  Defin işlemi yapılan mezar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğüne bağlı olan bir mezarlığa defin edilmiş ise, bu mezarın üst yapı inşaatını yaptırmanız için, mezar inşaat ruhsatı almanız gerekmektedir. İnşaat ruhsatını almadan, defin işlemi gerçekleşen mezarın üst yapısını yaptıramazsınız.

 

 • Mezar inşaatı yapımı için, nasıl Ruhsat çıkarırım ?
  Mezar inşaat ruhsatını çıkartmak için ilk olarak mezarın tapusunu (mezar yeri kullanma belgesi) satın almanız gereklidir. Tapuyu cenazeniz defin edildikten 15 gün sonra alabilirsiniz. Tapu işlemini gerçekleştirdikten sonra, mezar tapusu ile mezarı yaptırmak istediğiniz firmayı belirlemelisiniz. Bu firma ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü tarafından belirlenen sözleşmeyi imzalamanız gerekmektedir. Bu sözleşme ile mezarınızın bağlı olduğu mezarlık müdürlüğüne başvurarak mezar yapımı için inşaat ruhsatınızı çıkarabilirsiniz.

 

 • Mezarın Tapusunu ve inşaat yapım Ruhsatını kimler çıkarabilir ?
  Mezar inşaat ruhsatını cenazenin 1.derece yakınları (eşi, çocukları, annesi, babası, kardeşleri) çıkartabilir. Bu kişiler mezarlık müdürlüğüne belirli sebeplerden dolayı gitme durumları söz konusu değilse noterden vekalet verilmiş kişi veya firmada çıkartabilir.
  MEZBAK, bu yasal süreci (mezar tapusu ve yapım ruhsatı) noterden vereceğiniz yetki vakaleti ile sizin yerinize yapmaktadır.

 

 • Mezarı yapacak firma ile imzalayacağım sözleşme hakkında bilgi verir misiniz?
  Bu sözleşme, mazarın bağlı bulunduğu Belediyenin Mezarlıklar Müdürlüğü tarafından hazırlanmaktadır. Mezarlıklar Müdürlüğünden çalışma ruhsatı almış firmalara verilmiş hazır sözleşmelerdir. Bu sözleşmeyi cenaze sahibinin 1.dereceden yakınları (eşi, çocukları, annesi, babası, kardeşleri) imzalayabilir. Bu kişiler mezarlık müdürlüğüne belirli sebeplerden dolayı gitme durumları söz konusu değilse, noterden vekalet verilmiş kişide bu sözleşmeyi imzalayabilir. Sözleşmede cenazenin bulunduğu mezarlık, mezarın kaç kişilik olduğu, yapılacak mezarın özellikleri, mezar inşaatının fiyatı, cenaze sahibinin adı soyadı, mezar inşaatını yapacak mermercinin adı soyadı kaşesi vb. gibi ifadeler yer almaktadır.

 

 • Mezar inşaat Ruhsatını ne zaman çıkartabilirim ?
  Mezar inşaat ruhsatını cenazenizin vefat tarihinden 3 ay (90 gün) sonra çıkartabilirsiniz. 3 aydan (90 günden) önce mezar inşaat ruhsatı çıkartmanız yasaktır.

 

 • Mezar inşaat Ruhsatı çıkartmaya giderken, yanımda hangi belgelerin olması gerekiyor ?
  Mezar inşaat ruhsatını çıkartmaya giderken defin işlemi gerçekleşen mezarlığın bağlı olduğu mezarlık müdürlüğüne gitmelisiniz. Mezarlık müdürlüğüne giderken yanınızda olması gereken belgeler;
  Mezar tapusu (mezar yeri kullanım belgesi)
  Mezar inşaatını yapacak firma ile yapmış olduğunuz sözleşme.
  Sözleşmeyi imzalamış olan kişinin nüfus cüzdanı.
  Mezarlık müdürlüğü sözleşmeyi imzalayan cenaze sahibinden mezar inşaat ruhsat harcı ücreti tahsil etmektedir.

 

 • Mezar inşaat Ruhsatını aldıktan sonra, ne yapmam gerekiyor ?
  Mezar inşaat ruhsatını aldıktan sonra bu belgeyi, sözleşme yaptığınız mezar inşaatını yapacak olan firmaya teslim edeceksiniz. Bu belgenin mezar yapım süresince, firmada bulunması zorunludur. Çıkartmış olduğunuz ruhsatın süresi 1 ay (30 gün) geçerlidir. Mezar inşaatını yapacak olan firmanın, mezar inşaatını en geç 1 ay (30 gün) içerisin de bitirip teslim etmesi gerekir.

 

 • Sözleşme imzaladığım firma, mezar yapımını 1ay(30 gün) içerisinde bitirmezse ne olur ?
  Bu durumda mezar inşaatınız için tekrar ruhsat çıkartmanız ve ruhsat harcı ödenmesi gereklidir. Bu harcı işi zamanında bitirmediği için, sözleşme yaptığınız firma tarafından yatırılmak zorundadır. 30 gün süre içerisinde işi bitiremeyen firma, mezar inşaatını ne kadar sağlam yapar bunu düşünerek, mezar inşaatını yapacak olan firmayı seçerken önem göstermenizi önermekteyiz. Mezar inşaat yapımlarında çalışma izni olmayan, merdiven altı kişi ve firmalara da dikkat ediniz.

 

 • İstanbul genelindeki bütün mezarlıklarda, mezar yapımı, mezar onarımı ve mezar peyzaj & çiçeklendirme konularında çalışıyormusunuz ?
  EVET, Anadolu yakasının Tuzla ilçesinden, Avrupa yakasının Silivri ilçesine kadar olan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğüne bağlı tüm ilçe ve köy mezarlıklarında çalışma izin belgemiz bulunmaktadır.

 

 • Sadece, mezar yapım işleri ile mi ilgileniyorsunuz ?
  Mezar yapımı, mezar onarımı, lahit mezar yapımı ile mezar peyzajı, çiçeklendirme, aylık ve tek seferlik periyodik bakım konularında hizmet vermekteyiz. Detaylı bilgilere MEZBAK internet sitemiz üzerinden veya iletişim numaralarımızdan ulaşabilirsiniz.

 

 • Mezar inşaatını, lahit mezar(katlı mezar) olarak yaptırabilir miyim ?
  Mezarın İnşaat ruhsatını çıkartırken, sözleşmede bunu belirtmeniz gerekmektedir. Mezarlık müdürlüğü lahit mezar inşaatı için farklı bir ücret tahsilatı yapmaktadır. Ücret farkını yatırmanız dahilinde mezarı lahit mezar (katlı mezar) olarak yaptırabilirsiniz.

 

 • Mezarı ekonomik olan, düz mermerden yaptırsam sağlam olur mu ?
  MEZBAK güvencesi ile bizlere ekonomik modeli yada en pahalı modeli de yaptırsanız, bütün mezarların beton yapıları, temelleri, kullanılan demir ve malzeme miktarı aynıdır. Bu nedenle ekonomik mezar modellerimiz ile pahalı mezar modellerimiz arasında sağlamlık farkı yoktur. Fiyat farklılıkları mezarın dış kaplaması olan mermer ve granitten kaynaklanmaktadır.

 

 • Mevcut mezar üzerinde onarım mı yaptırmalıyım, yoksa yeniden mi yaptırmalıyım ?
  Bu konuda MEZBAK firmamıza başvuru yaparak ön ekspertiz raporu almanızı öneriyoruz. Zamanla yıpranmış ve ilk gün ki görünümünü kaybetmiş mermerlerin bu hali sizi rahatsız etmeye başlar. İlk olarak var olan mezar yapısında kullanılan mermer veya granitte, üzerinde gözle görülür çatlaklar ve kırılmalar söz konusu ise yapılacak tadilatın uzun vadede sağlıklı sonuç vermesi mümkün değildir.
  Mezar işini yapacak olan personelimiz, bilgi ve tecrübesi dahilinde mezar yerinizin fiziksel durumu ve konumunu dikkate alarak size onarım veya yeniden yapılması gerekmektedir diyebilir.
  Piyasada size teklif edilen tadilat fiyatları daha uygun görünüyor olsa da, uzun vadeli bir sonuç vermemesi ve kısa süre içerisinde tekrar aynı sorunlar ile karşılaşacağınız gibi masraf çıkartmaktan geri kalmayacak bir işlem olmaktan ileriye gidemeyecektir.

 

 • Mezarın alt ve üst yapısında ne tür malzeme kullanıyorsunuz ?
  İnşaat yapımlarında genel itibari ile kum, çimento ve demir kullanılmaktadır. Mezar yapılarının daha uzun ömürlü olabilmesi için demirin önemi yüksektir. Bir çok firma mezar yapılarında demir bağlama işi yapmadan sadece çubuk demir kullanmaktadır. Bu yüzden tüm müşterilerimize fiyatı değil, kaliteyi araştırmalarını önermekteyiz. MEZBAK kaliteden ödün vermeden yaptığı tüm mezar işlerinde “çesan çelik hasır demir” kullanmaktadır.

 

 • Mezar İnşaatı yapılırken, mezarlıkta bulunmalı mıyım ?
  Söz konusu bu durum siz değerli müşterilerimizin takdirine kalmıştır. Kalite politikamızda da belirttiğimiz gibi, “müşteri memnuniyeti ve güven“i esas almış bir firma olarak MEZBAK, mezar yapımı, mezar onarımı ve mezar peyzajı&bakımı konuların da karşılıklı güven ilkesine dayanmaktadır.
  Mezar yapım işleriniz ile ilgili olarak tüm çalışma aşamalarını, çalışma sürecini, öncesi ve sonrası görsellerine MEZBAK internet sitemizden ve telefonunuza indirdiğiniz uygulamamız üzerinden ulaşabilirsiniz.
  Ayrıca mezarlık alanında çalışmanın başladığı gün, yapılan mezar işinin yapım aşamalarını, siz değerli müşterilerimizin cep telefonuna whatsapp üzerinden anlık olarak fotograf ve video gönderimini sağlamaktayız.

 

 • İnternet sitesi ve uygulamanızda bulunan mezar yapım ve bakım fiyatları güncel fiyatlarınız mı ?
  MEZBAK sürekli güncellenen ve kendini yenileyen dinamik bir yapıya sahiptir. Sabit fiyat politikası ile sektörde öncü olan kurumsal bir firmadır. İstanbul Anadolu yakasının en uç ilçesi olan Tuzla’dan, Avrupa yakasının en uç ilçesi olan Silivri’ye kadar olan mesafede, fark aramaksızın aynı fiyatlar ile siz değerli müşterilerimize hizmet vermektedir.

 

 • İstanbul da hangi Bölgelerde Mezar Yapım ve Bakım Hizmeti Veriyor sunuz ?
  MEZBAK olarak aşağıda İsimlerini bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğüne bağlı tüm mezarlıklarda ve istanbul ve çevresindeki tüm köy mezarlıklarında çalışma izin belgemiz bulunmaktadır ve siz değerli müşterilerimize hizmet vermekteyiz

 

 • Size Nasıl Güvenebilirim ?
  MEZBAK Türkiye nin ilk ve tek kurumsal mezar yapım ve bakım hizmeteleri firmasıdır. Mezar yapan kişi ve kurumların gerektiğinde iş yerlerine giderek gerçek referanslarına ve yaptıkları işlere bakınız. Malesef bir çok kişi mezarlık etrafında dolaşarak bir ofis yada ( iş yeri,sabit telefon,vergi levhası,ruhsat,atölye olmadan) bu işi yapmaya çalışmaktadır. Bu nedenden dolayı yeri adresi belli gerektiğinde aradığınızda ulaşabileceginize inandığınız kurumsal firmaları tercih etmeniz tüketici olarak faydanızadır.
  İnternet ortamında Kendilerini eski ve Büyük Firma imajıyla tanıtanlar maalesef bir çok vatandaşımızı  yanıltabiliyor. Kendilerinin yapmadığı mezar resimlerini  internet sitelerinde referans gösterenlere itibar etmeyiniz.
  MEZBAK olarak, siz değerli müşterilerimiz ofisimizde ağırlamaktan ve yardımcı olmaya çalışmaktan mutluluk duyarız.
MEZBAK sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close